Pivní prodejna 2Reklama na ČeskéNápoje.cz

Jakým sektem si připít na konec roku?

19. prosinec 2023  České nápoje   komentáře (0)  575 x

Moravská a česká šumivá vína perlila na mezinárodních soutěžích. Podařilo se jim získat medaile z Concours Mondial de Bruxelles, ze zimní edice Berliner Wein Trophy 2023, z londýnského Decanteru nebo amerického Texasu. Ve světě se o nich už ví, takže je nejvyšší čas si v jejich dokonalé společnosti dopřát na závěr roku i u nás doma.

Jakým sektem si připít na konec roku?Jakým sektem si připít na konec roku?

V posledních letech se s našimi sekty se doslova roztrhl pytel. Leaderem segmentu šumivých vín je Bohemia Sekt. Za ochutnání stojí vína z řady Prestige Brut, která je výlučně z našich hroznů, nebo ultra suché Chateau Radyně. Zahanbit se nenechala ale i další vinařství - Obelisk, Thaya, Kamil Prokeš, Proqin, Vinné sklepy Zapletal, Chateau Valtice, Volařík, Novotný Bílek, Zámecké vinařství Bzenec, Spielberg, Znovín, BV vinařství a další. Skvělých výrobců šumivých vín je u nás poměrně hodně, proto mějte oči otevřené.

„Moravské a české sekty se liší od evropské konkurence poměrně širokým využitím odrůd. Naši výrobci vedle těch tradičních, jako jsou Chardonnay či Pinot noir (Rulandské modré), používají pro přípravu bublinek také Ryzlink rýnský a Ryzlink vlašský, Rulandské bílé nebo Sauvignon či Veltlínské zelené. Vánoce, svátky hojnosti, jsou proto skvělou příležitostí objevovat naše frizzante nebo sekty,“ vysvětluje národní sommelierka Klára Kollárová.

Moravská a česká frizzante a sekty – už jste zkusili naše „bublinky“?

Šumivá a perlivá vína jsou jasný trend posledních let, a to už zdaleka nejen u slavnostních příležitostí. Naši vinaři si toho všímají a čím dál častěji obohacují svůj sortiment jak o lehčí, příjemně pitelná šumivá vína pro každý den či letní osvěžení, tak o plné, bohaté sekty pro mimořádné okamžiky, mezi které může patřit i silvestrovská noc. Na trhu už jich je spousta a kromě toho, že se jedná o regionální produkty, nabízejí širší chuťovou bohatost.

„Ty nejlepší sekty se vyrábějí tzv. tradiční metodou (methode traditionelle) a mají dokonale jemné perlení a krémovou dochuť. Volte vína suchá v kategoriích brut nature, extra brut nebo brut (do 12 gramů cukru na litr). Pozor na označení extra dry, které označuje vína od 12 do 17 gramů cukru na litr, a je tedy nasládlé,“ doporučuje Klára Kollárová.

Šumivá vína můžete kombinovat se vším. Parádně vyladí i koktejl

Šumivá vína neboli sekty, jsou díky perlení ideální jako aperitiv, protože podpoří chuťové pohárky a povzbudí hlad. Díky lehkosti a svěžesti také perfektně doplní polévku, hlavní chod i dezert. Samozřejmě je můžete pít i jen tak po celý večer. Ve finále vás ovšem nemusí omezovat ani denní doba. Pokud vám dorazí návštěva dopoledne, nebo dostanete chuť na sklenku po dobrém obědě. Nicméně kvalitní a nepříliš sladké sekty jsou výborným aperitivem i častou komponentou koktejlů.

Koupím lahev sektu a co dál?

1)      Sekt nechte nachladit. Při podávání by měl mít 4-6 °C stupňů (chlazení alespoň půl dne, protože šok v mrazáku nedělá dobře žádnému vínu).

2)      Zvolte vhodné sklenice, tzv. flétny, které dokonale vymyjte a osušte, aby perlení trvalo co nejdéle.

3)      Lahví netřeste. Po vychlazení z ní odstraňte drátěnou sponu (agrafu) a nakloňte ji v úhlu 45 stupňů. Zátku držte pevně a pomalými kroutivými pohyby lahve z ní uvolněte zátku.

4)      Sklenice plňte do poloviny, aby se ve zbylém prostoru mohla rozvinout vůně a bublinky déle perlily.

Věděli jste o moravských a českých šumivých vínech, že…

  • Sekt obsahuje i zlato? Šupinky 24 karátového ryzího zlata najdete v sektu GRANDIOSO GOLD, který vyrábí vinařství CHÂTEAU VALTICE – Vinné sklepy Valtice, a to tradiční francouzskou metodou kvašení v lahvi.
  • Sekt může být i bez alkoholu? Společnost Bohemia Sekt již nějakou dobu vyrábí nealkoholický, kde je alkohol odebrán tak, aby sekt neztratil nic ze své výjimečnosti. K dostání je buď klasický bílý nebo dokonce i jako rosé. Nealko vína vyrábějí i další moravská a česká vinařství.
  • Český sekt měl rád i kníže? Vinné sklepy Kutná Hora vyrábí sekty kromě klasické šampaňské metody také jako Pet-nat. Jedné této řadě propůjčil svou tvář z prezidentské kampaně spolumajitel vinařství Karel Schwarzenberg, kterému přišlo zábavné.
  • Sekt je i v apelačním systému? Prvním a zatím jediným sektem v ČR, který nese označení VOC, tedy „Víno originální certifikace“ je Sekt VOC Valtice, také od vinařství CHÂTEAU VALTICE – Vinné sklepy Valtice.
  • Sekt byl uložený na dně Vranovské přehrady? V hloubce 40 m pod hladinou, při teplotě 5 °C zrál 10 měsíců sekt z odrůdy Chardonnay ročníku sklizně 2017 z vinařství Vinné sklepy Lechovice. Uložen byl v roce 2020 a jeho slavnostní výlov proběhl v roce 2021. Stále je k zakoupení.
  • Sabráž (sabrege) neboli otvírání sektů šavlí má i výraznou moravskou stopu? Vinař Kamil Prokeš je trojnásobným mistrem Mezinárodního mistrovství v sekání sektů – sabráži a držitelem několika českých a světových rekordů. Provozuje také „Školu sabrage“.

Tipy na sekty ze Salonu vín:

Bohemia Sekt Prestige 36, brut, 2015, jakostní šumivé víno, BOHEMIA SEKT, s.r.o.

(bez podoblasti, 12,5 %)

„Nejlepším lékem na podzimní depresi je sklenka lahodného sektu. Sekt s označením "36" je vyrobený klasickou metodou s téměř šestiletým ležením na kvasinkových kalech! To mu přidává nejen na obrovské komplexitě, ale především na jemném a hladivém perlení. Vůni má ušlechtilou, příjemně ovocnou s výraznými tóny po tropickém ovoci, mangu a limetce. Chuť sektu je šťavnatá, dokonale čistá a harmonická,“ líčí národní sommelierka Klára Kollárová.

Dominique blanc de noirs NV, 2019, pěstitelský sekt, brut, Kamil Prokeš vinařství, Němčice

(podoblast Velkopavlovická, trať Punty, 12,5 %)

„Vůně i chuť kvalitního sektu je nepřekonatelně smyslná. Naše víno voní čerstvým drobným ovocem - malinami a jahodami. Chuť je příjemně osvěžující s výrazným projevem kompotovaných třešní a višní, s dokonale asimilovaným oxidem uhličitým vytvářejícím jemné, ale dynamické perlení. Toto víno bylo vyrobeno tradiční metodou kvašením v láhvi a zrálo 30 měsíců na jemných kalech,“ popisuje národní sommelierka Klára Kollárová.

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Pidejte se k nm na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!



ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist