Pivní prodejna 2Reklama na ČeskéNápoje.cz

Střídmá konzumace vína vs úplná abstinence

4. duben 2025  České nápoje   komentáře (0)  67 x

Mezinárodní kongres Lifestyle, Diet, Wine & Health, který se konal na konci března v italském Římě, přilákal špičkové světové odborníky na výživu, veřejné zdraví a životní styl. Dvoudenní akci organizovali Wine Information Council (WiC), IRVAS (Institut pro výzkum vína, výživy a zdraví) a iniciativa Wine in Moderation (WiM). Hlavním tématem bylo propojení středomořské stravy, zdravého životního stylu a střídmé konzumace vína v prevenci civilizačních onemocnění. České vinaře a iniciativu Víno zodpovědně na kongresu reprezentovali zástupci Národního vinařského centra, jejichž účast na kongresu finančně podpořil Vinařský fond.

Střídmá konzumace vína vs úplná abstinenceStřídmá konzumace vína vs úplná abstinence

„Tento kongres představuje zásadní milník v dialogu mezi vědou, kulturou a veřejným zdravím,“ uvedl profesor Attilio Giacosa, prezident IRVAS. „Těší nás, že jsme mohli přispět k vytvoření platformy pro odbornou diskusi, kde bylo víno analyzováno v jeho přirozeném kontextu, tedy jako součást středomořské stravy a vyváženého životního stylu. Kvalita prezentací a síla vědeckých důkazů potvrzují, že je třeba nadále investovat do výživového výzkumu, a to s cílem překonat polarizované a neodborné přístupy ve prospěch vědeckého, komplexního a individualizovaného hodnocení.“

Jedním z nejvýznamnějších momentů kongresu bylo představení nové evropské studie UNATI (University of Navarra Alumni Trialist Initiative), kterou vede uznávaný epidemiolog prof. Miguel A. Martínez-González z Navarrské univerzity. Studie, financovaná Evropskou výzkumnou radou (ERC), je první randomizovanou studií, která bude vědecky porovnávat dopady úplné abstinence a střídmé konzumace vína, a to ve spojení se středomořským životním stylem. Do výzkumu, který je momentálně v počáteční fázi, bude zapojeno více než 10 000 osob ve věku 50 až 75 let.

„Tato studie má za cíl odpovědět na zásadní otázku, zda je úplné vyloučení alkoholu ze života skutečně zdravější než střídmá konzumace vína v rámci vyvážené stravy a zdravého životního stylu,“ vysvětlil prof. Martínez-González. „Opakovaně bylo prokázáno, že středomořský stravovací vzorec v kombinaci se zdravými životními návyky a pravidelnou fyzickou aktivitou je účinný při snižování rizika infarktu, cévní mozkové příhody, diabetu 2. typu a celkové úmrtnosti,“ upřesnil.

Na kongresu vystoupil také prof. Luc Djoussé z Harvard Medical School, který upozornil, že i přes pokroky moderní medicíny zůstávají kardiovaskulární onemocnění nejčastější příčinou úmrtí ve vyspělých zemích. „Je velmi důležité hledat účinné a dostupné způsoby, jak předcházet civilizačním nemocem. Životní styl lze do určité míry upravit, a právě zdravá strava, pravidelný pohyb, kvalitní spánek a střídmá konzumace alkoholu, pokud k tomu nejsou zdravotní překážky, mohou výrazně snížit riziko srdečních onemocnění, cukrovky druhého typu, vysokého cholesterolu nebo vysokého krevního tlaku,“ zdůraznil.

Profesorka Iris Shai z Ben-Gurion University svou prezentací doplnila téma o důležité poznatky a výsledky z klinických studií z Izraele a dalších zemí. Její výzkum ukazuje, že flexibilní a dobře strukturované výživové modely, jako je klasická středomořská strava nebo její „zelená“ varianta green-MED (charakteristická vyšším obsahem polyfenolů z tmavých listových rostlin jako je Mankai či zelený čaj, zvýšeným příjmem vlašských ořechů a minimem červeného masa), mohou podporovat úbytek hmotnosti, zlepšovat kardiometabolické zdraví a snižovat množství tuku v játrech. Zvláštní důraz kladla na úlohu polyfenolů, včetně těch obsažených v červeném víně, které působí jako bioaktivní látky schopné pozitivně ovlivňovat metabolické procesy.

Kongres znovu potvrdil, že zdraví není výsledkem jedné konkrétní potraviny nebo živiny, ale vychází z celkové kombinace promyšlených stravovacích rozhodnutí, aktivního životního stylu a kulturních souvislostí. Odborníci zdůraznili nutnost integrovaného a na důkazech založeného přístupu, který podporuje zdravé, aktivní a individualizované stárnutí.

Zahájením studie UNATI se otevírá nová kapitola evropského výzkumu, která má potenciál ovlivnit budoucí výživová doporučení a posílit postavení středomořské stravy jako klíčového prvku v podpoře veřejného zdraví.

„Účast na kongresu pro nás byla plná inspirace a zajímavých setkání, např. s právě zvolenou novou prezidentkou CEEV, Marziou Varvaglione. Bylo skvělé znovu vidět mnoho členů Wine in Moderation, z nichž někteří se loni účastnili řídícího výboru, který jsme pořádali v Mikulově. Kromě nové prezidentky jsme se setkali také s generálním tajemníkem CEEV Ignaciem Sanchézem a diskutovali na téma další komunikace kampaně VitaeVino. Na kongresu se o svůj pohled podělil také první Master of Wine z Itálie Gabriele Gorelli MW,“ komentovala účast Národního vinařského centra jeho marketingová ředitelka Dagmar Fialová.

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Pidejte se k nm na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!



ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist