Pohanka zažívá renesanci jako superpotravina
17. říjen 2020 České nápoje komentáře (0) 811 xNa ekologické farmě společnosti PROBIO ve Velkých Hostěrádkách právě dozrála pohanka. Ta se následně čistí, dosouší a mele v místním bio mlýně. Vy se tak můžete těšit na skvělou mouku, vločky, palačinky nebo perník s osvědčenou pečetí PROBIO. S nadcházejícími chladnějšími a podzimními dny jsou pokrmy z pohanky přímo ideální nejen pro svůj zahřívací charakter.
Trocha historie
Archeologické nálezy dokládají, že tato obilovina byla známa už před 2500 lety a jejím původním domovem byly zřejmě Himaláje. U nás se začala pěstovat
ve 12. století, v 16. století pak dosáhla velké obliby. Název pohanka pravděpodobně vznikl díky “pohanským“ Tatarům, kteří si ji do Evropy přivezli v rámci svých výbojů.
Pohanka byla dlouho vnímána jako pokrm chudých, zřejmě i proto, že vydrží i drsnější klimatické podmínky. Dnes ji díky jejím značnému přínosu pro naše zdraví nacházíme na talířích stále častěji.
Zdravotní benefity pohanky
Pohanka patří k cenným zdrojům vlákniny, je přirozeně bezlepková a 100 % bezpečná pro celiaky. Ukrývá v sobě nejen spoustu cenných minerálů a vitamínů – např. draslík, fosfor, vápník, železo, měď mangan, zinek, vitamíny skupiny B, cholin, rutin a tokoferol (E) -, ale také nenasycené mastné kyseliny a vysoký obsah rutinu. Ten má velmi prospěšné účinky na cévy, kterým vrací pružnost. Pravidelná konzumace pohanky se hojně doporučuje starším lidem, při potížích s hemeroidy nebo při praskání očních cévek.
Spolu s vitamínem E pomáhá rutin léčit chorobné cévní změny, s vitaminem C zase snižuje riziko trombózy, infarktu či mozkové mrtvice. Z tohoto důvodu je vhodné podávat k pohance také syrovou zeleninu nebo kysané zelí.
Pohanka obsahuje velké množství zinku, který posiluje obranyschopnost sliznic, což oceníme zejména v této době. Kromě toho zinek snižuje tlak, hladinu cholesterolu, uklidňuje žaludeční a dvanáctníkové vředy či zmírňuje problémy křečových žil. Cholin zase regeneruje jaterní buňky po poškození nemocí či alkoholem a pomáhá odbourávat nahromaděný tuk v játrech.
Není pohanka jako pohanka
Pevných slupek se pohanka zbavuje dvěma způsoby. „U nás používáme šetrnější mechanický způsob, díky němuž v pohance zůstávají cenné látky i příjemná chuť. V tom se naše pohanka liší od té, která byla zpracovávána při vysoké teplotě. Kvůli tomu mnoho lidí na pohanku zbytečně zanevřelo. Proto je důležité bedlivě sledovat, odkud balíček pochází,“ vysvětluje Bára Hernychová, expertka na přirozenou stravu ze společnosti PROBIO.
Recept z pohanky podle Báry Hernychové
Letošní babí léto přálo houbám víc než jindy, a tak spousta z nás přemýšlí, jak by své nasušené či zamražené úlovky využila v oblíbených receptech. Vyzkoušejte třeba naši výtečnou a zdravou houbovou pohanku s rukolou!
Houbová pohanka s rukolou
- Náročnost receptu: snadný
- Čas přípravy: cca 50 minut
- Počet porcí: 4
- Typ receptu: veganský, vegetariánský, bezlepkový, bezlaktózový
Suroviny:
- 1 menší cibule
- 100 g čerstvých hub
- 200 g pohankových krup Probio
- 400 ml zeleninového vývaru
- 2 stroužky česneku
- sůl
- rukola
- 1 lžička citronové nebo limetkové šťávy
- černý pepř mletý
- olivový olej Biolinie
Postup:
Pohankové kroupy vypereme ve studené vodě a necháme okapat. Cibuli a česnek oloupeme a jemně nasekáme. Očištěné houby nakrájíme na plátky. Rukolu omyjeme a necháme osušit.
Na horkém oleji nejprve nakrájené houby restujeme asi 2 minuty. K houbám přidáme cibulku s česnekem a na mírné teplotě za stálého míchání je necháme zpěnit. Podlijeme trochu vodou a dusíme do změknutí. Mezitím připravíme pohanku. Nejprve propláchneme a pak krátce orestujeme a přilijeme asi 300 ml silného zeleninového vývaru a limetkovou šťávu. Asi 3 minuty povaříme a pak necháme 25 - 30 minut bobtnat. Pak smícháme houbovou směs s pohankou a dochutíme solí a pepřem. Nakonec vmícháme rukolu, která pokrmu dodá svoji charakteristickou chuť, a ihned servírujeme.
Kroupovou pohanku můžeme podávat jako samostatný teplý pokrm se zeleninovými saláty nebo jako přílohu k masu.
Slovanská pohanka od PROBIO – pro rychlou přípravu svačinky i na výlety
Pokud zrovna nemáte moc času na náročnější pohankový recept, spěcháte do práce nebo chystáte děti do školy, jistě přivítáte nové rychlé směsi od PROBIO. Jednou z nich je slovanská pohanka, obsahující šetrně loupané pohankové kroupy, sušenou zeleninu, koření, bylinky a pravé hříbky. K chuťově perfektně vyvážené směsi stačí přidat už jen vodu, lžičku oleje a vařit 20 minut. Podávat ji můžete s nejrůznější kvašenou zeleninou, červenou řepou, cibulkami nebo okurkami ve sladkokyselém nálevu.
A o není všechno. Nové krabičky od PROBIO totiž přímo vybízejí ke hře. Najdete na nich vždy 2 dílky pexesa, které představuje některou ze součástí naší přírody. Zde je to původní odrůda jeřábu – moravského sladkoplodého. Nové krabičky jsou součástí dlouhodobého konceptu PROBIO usilujícího o maximální využití obalového materiálu a minimalizaci odpadu.
Výrobky PROBIO najdete na e-shopu, u kvalitních prodejců biopotravin nebo velkých rozvážkových služeb.
Zdroj: Tisková zpráva
Autor: České nápoje
[Nahoru ↑]
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!