Reklama na ČeskéNápoje.czPivní prodejna 2

Vína ze Salonu vín pro červencové dny

3. červenec 2023  České nápoje   komentáře (0)  444 x

Dlouhé letní večery i dny a naopak krátké noci – červenec nás láká užívat si ho plnými doušky. Doušky vína? Samozřejmě. Morava a Čechy oplývají malebnými vinicemi, které jsou ve svém okolí prošpikované vinařskými stezkami. Přijměte na ně níže pozvánku a nezapomeňte, že naše vína z lahodně „vyzrálých“ hroznů vyladí k dokonalosti grilovačku, dezerty a typické letní pokrmy. Jak je snoubit? Prozrazuje národní sommelierka Klára Kollárová, která vybrala pro červenec TOP10 ze Salonu vín.

Vína ze Salonu vín pro červencové dnyVína ze Salonu vín pro červencové dny

Letní gastronomie se bez moravského a českého vína neobejde

Co je typické pro letní stravování? Lehkost a svěžest, tedy saláty plné sezónní zeleniny, ryby, drůbež, mořské plody i pořádná „grilovačka“, o které bude řeč později. Jak to skloubit s vínem? Se syrovými rybami, třeba tatarákem z lososa, skvěle ladí lehké víno s výraznou kyselinou. Párování se salátem může být někdy náročnější kvůli jeho kyselosti v samotné zelenině nebo v zálivce, pokud ho ovšem obohatíte např. o hráškové výhonky a syrovým fenyklem, podávejte k němu třeba Rulandské šedé. Zrající sýry typu brie kombinujte se šumivým vínem, modré sýry s výraznou chutí zase s dobře strukturovaným vínem (např. Cabernet Sauvignon), uzeniny se silnými červenými víny. Pečené kuře s karamelizovanou kůžičkou doplní Chardonnay zrající v dubovém sudu. Pojďme hodovat.

Sylvánské zelené 2021, suché, pozdní sběr, Milan Vašíček

(podoblast Slovácká, Josefov, trať Kukvička, 12,5 %)

„Sylvánské ze Slovácka je plnější styl vína. Nabízí výrazný aromatický profil s vůní rozkvetlých lučních květů a zralého tropického ovoce. Chuť je extraktivní, mírně kořenitá s příjemnou svěží kyselinou a dochutí manga. Doporučujeme k lehkým úpravám drůbeže i s ovocem,“ doporučuje národní sommelierka Klára Kollárová.

Neuburské 2021, suché, pozdní sběr, ZNOVÍN ZNOJMO, a.s.

(podoblast Znojemská, Šatov, trať Peklo, 12 %)

„Poznejte krásné Neuburské z viniční trati Peklo. Nabízí atraktivní vůni po citrusových plodech, kompotovaných rynglích a zelených hruškách. V ústech je dokonale hladké, příjemně svěží, jemně minerální a dlouhé. V dochuti plné angreštu, letních jablek a pomela. Vhodné je i do gastronomie k lehkým úpravám telecího masa se zeleninou,“ popisuje národní sommelierka Klára Kollárová.

Sauvignon 2021, polosuché, VOC Znojmo, Vinařství Líbal s.r.o.

(podoblast Znojemská, Tvořihráz, trať Na Vinici, 12 %)

„Pro milovníky polosuchých vín máme aromatický Sauvignon ze Znojemska. Jedná se o typický broskvovo-hluchavkový projev této odrůdy a nese označení VOC Znojmo. Nasládlost je kompenzovaná svěží šťavnatou kyselinou. Vyzkoušejte k salátu s kozím sýrem a letním ovocem dle nabídky zahrádky,“ radí národní sommelierka Klára Kollárová.

Hibernal 2021, polosuché, pozdní sběr, Vinařství Buchtovi

(podoblast Velkopavlovická, Velké Pavlovice, trať Nadzahrady, 12 %)

„Aromatickému Sauvignonu směle konkuruje odrůda Hibernal. Ta v sobě snoubí svěžest ryzlinku a výrazný, ovocně-kořenitý buket. Vůně vína je výrazná po černém rybízu, angreštu, mučence a meruňce. V chuti je pikantní kyselina, která prodlouží ovocnost a svěžest vína. Zkuste například k ceviche z lososa,“ navrhuje národní sommelierka Klára Kollárová.

Zakoupíte: Salonvin.cz

Cena: 315 Kč

Víno s sebou na výlet, kdy i cesta je cíl

Sháníte inspiraci na dovolenou nebo výlet? Co takhle vyzkoušet vinařské stezky u nás? Nachází se nejen na Moravě, ale také v Čechách. Jedná se o Kutnohorskou vinnou stezku o délce 6 km (okruh kolem Kutné Hory) a Polabskou (začátek v Mělníku a konec ve Velkých Žernosekách), která propojuje Mělnickou a Litoměřickou vinařskou podoblast. A na jaké vinařské stezky nás láká Morava? Na Bzeneckou, Brněnskou, Kyjovskou, Mikulovskou, Slováckou, Velkopavlovickou, Znojemskou, Strážnickou, Uherskohradišťskou, Skalickou či Podluží. Inspiraci hledejte na Vinazmoravyvinazcech.cz. A nezapomeňte vzít si na cestu nějaké moravské a české víno třeba ze Salonu vín.

Veltlínské zelené 2021, suché, VOC Znojmo, Vinné sklepy Lechovice, spol. s r.o.

(podoblast Znojemská, Božice, trať Nová Hora, 12,5 %)

„Na léto představujeme lehký a šťavnatý veltlín ze Znojemska, ovocný s jemnou kyselinou a pikantně-kořenitým závěrem. Má zlatavou barvu, voní po čerstvých mandlích a bílém pepři. Je ideální k jednoduchým salátům nebo jen tak na pití na výlet či piknik,“ vysvětluje národní sommelierka Klára Kollárová.

Müller Thurgau 2021, suché, kabinetní víno, Libor Pavka / Vinařství Mezi Sklepy

(podoblast Velkopavlovická, Čejkovice, trať Odměry, 12 %)

„Ideální partner do letních teplých dní je kabinetní Müllerka. Lehké a příjemně aromatické víno rozjasní každou jeho chvilku. ,Nekomplikované víno pro každého, taková je naše müllerka?, jak říká i sám vinař. Díky nižšímu alkoholu je ideální na dlouhé popíjení,“ přibližuje národní sommelierka Klára Kollárová.

Víno ke grilovačce? Nezbytnost!

Letní atmosféra je provoněná grilováním, které dokáže parádně sblížit jídlo s vínem. Pokrmy z grilu získají specifickou chuť díky uhlí, kouři i případné karamelizaci, což se může zajímavě kombinovat s jedinečnými vlastnostmi vína, jako je např. ovocitost. Zkaramelizovaná grilovaná zelenina (třeba paprika) zakapaná olivovým olejem a jemně osolená a opepřená krásně hraje třeba s Chardonnay a Sauvignonem. Pokrmy prosycení kouřem zase doplňují charakter barikových vín, grilované steaky dokonale vyváží svěží Cabernet Sauvignon. Pojďme si představit kousky ze Salonu vín, které si užijete během grilovačky.

Ryzlink rýnský 2020, suché, pozdní sběr, Ing. Miroslav Volařík

(podoblast Mikulovská, Dolní Dunajovice, trať Zimní vrch, 12,5 %)

„V létě se dobře popíjejí vína s vyšší kyselinou a nižším alkoholem, což nabízí také Ryzlink rýnský z Mikulovska od Volaříků. Je jen jemně nazrálý a dominuje mu citrusovost v aroma i chuti. Klasické víno z této odrůdy je zcela suché a doplní čerstvé pstruhy na grilu,“ doporučuje národní sommelierka Klára Kollárová.

Ryzlink vlašský 2021, suché, pozdní sběr, Jan Baláž

(podoblast Mikulovská, Dolní Dunajovice, trať Pod Slunným vrchem, 12 %)

„Nesmíme zapomenout ani na typickou mikulovskou odrůdu - Ryzlink vlašský. Ten od Baláže nabízí přímočarý zážitek z vína plného žlutého peckového ovoce. Je krásně suché s křupavou ovocnou kyselinou a minerální dochutí. Vyzrálý Ryzlink vlašský vyzkoušejte ke kuřeti na grilu s čerstvými bylinkami,“ láká národní sommelierka Klára Kollárová.

Sladká tečka na závěr

Nemusíte milovat sladké pokrmy, abyste měli touhu pošimrat vaše chuťové pohárky sladším vínem, které může dezert směle nahradit. Anebo doplnit – není tajemstvím, že sladká vína jsou perfektním „parťákem“ zákusků v rozmanité podobě, třeba i čokolády. Zkrátka sladké ke sladkému. V jaké fázi procesu se rozhoduje, jak suché nebo sladké bude nakonec víno? Děje se tak během kvašení, kdy se cukry v hroznech mění na alkohol. V závislosti na tom, kolik ho po prokvašení zůstane ve víně, se určí, zda budou sladká či suchá, která v ústech zanechávají pocit sucha. Jakými víny ze Salonu vín si příjemně osladíme život?

Pálava 2021, polosladké, pozdní sběr, DAVINUS s.r.o.

(podoblast Znojemská, Slup, trať Lampelberg, 11,5 %)

„Na závěr každé správné oslavy přichází sladká tečka. Tou může být naše polosladká Pálava. Má spíše kořenitější profil. Ve vůni se prolínají tóny skořice, vanilky, kari a sušeného ovoce. V kořenité a jemně pikantní chuti se objeví bílý grep a liči. Tato kombinace je krásně zahlazená medovostí a zbytkovým cukrem, který je ale vyvážený příjemnou kyselinou,“ popisuje národní sommelierka Klára Kollárová.

Muškát žlutý 2021, polosladké, pozdní sběr, Vinařství Hanzel, s.r.o.

(podoblast Znojemská, Vrbovec, trať Šác, 10,5 %)

„Skvělou alternativu sladkého nabízí zajímavý Muškát žlutý. Je to líbivé víno zářivé barvy, vůně žlutého melounu s podmanivou vůní čerstvých vyzrálých hroznů a pomerančové kůry. V jeho plné a intenzivní chuti evokující červený pomeranč se harmonicky snoubí šťavnatá kyselina s lahodným zbytkovým cukrem, jež jsou zároveň v dokonalé rovnováze s mohutným extraktem,“ láká na jedinečné víno národní sommelierka Klára Kollárová.

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Pidejte se k nm na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!



ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist