Pivní prodejna 2Reklama na ČeskéNápoje.cz

Strategie zaměřená na kvalitu přináší množství medailí pro moldavská vína

25. březen 2019  České nápoje   komentáře (0)  859 x

Moldavští výrobci vína slaví 42 medailí (19 zlatých a 23 stříbrných), které získali na jaře 2019 na uznávané soutěži MundusVini v německém Neustadtu. Tyto medaile, spolu s dalšími 550 oceněními ze soutěží v roce 2018, tvoří téměř dvojnásobný počet oproti roku 2017. Uznání ze strany mezinárodních rozhodčích představuje vítané potvrzení rozhodnutí celého vinařského odvětví Moldavska z roku 2014 realizovat jedinečně ambiciózní program zaměřený na kvalitu.

Strategie zaměřená na kvalitu přináší množství medailí pro moldavská vínaStrategie zaměřená na kvalitu přináší množství medailí pro moldavská vína

Dlouhá historie vinařství v Moldavsku trvá již 7 000 let, od neolitické civilizace Cucuteni, čímž se Moldavsko řadí mezi nejstarší vinařské země světa. Víno a hrozny během celé historie Moldavska hluboce zakořenily v kultuře, mýtech, folklóru a legendách. Navzdory své tisícileté historii vinařství trpí Moldavsko svým sovětským dědictvím masové výroby vína, orientovaným na méně náročné spotřebitele. Po politicky prosazovaných zákazech prodávat moldavské víno na ruském trhu v roce 2006 a 2013 utrpělo toto odvětví trojnásobný pokles.

Gheorghe Arpentin, ředitel Národního úřadu Moldavska pro révu a víno (NOVW): "Vinařské odvětví je jedním ze základních kamenů našeho hospodářství. Máme nejvyšší hustotu vinic na světě. Náš vinařský průmysl zaměstnává téměř 25 % aktivního obyvatelstva, většinou ve venkovských oblastech. Před pěti lety jsme museli zcela přehodnotit náš obchodní model a přeorientovat naše odvětví na kvalitu."

Úřad NOVW byl založen s pomocí mezinárodních rozvojových partnerů a je oprávněn realizovat širokou škálu programů na zlepšení kvality. Bylo nutno z velké části přepracovat místní vinařskou legislativu, aby byla v souladu s pravidly EU. Byla vytvořena čtyři chráněná zeměpisná označení. Dalšími iniciativami byly radikální renovace moldavských vinařských laboratoří, systém zpětné sledovatelnosti, poradenství pro malé producenty a pomoc větším producentům vína s cílem přejít na kvalitnější lahvové víno.

Zásadní význam mělo také úsilí o budování mezinárodního povědomí pod značkou "Víno z Moldavska", zvýšení prodeje na evropských, asijských a tichomořských trzích a podpora vinařské turistiky. (Společnost Lonely Planet popisuje Moldavsko jako "neporušenou destinaci v Evropě č. 1", a Moldavsko hostilo 3. Světovou konferenci UNWTO o vinařském cestovním ruchu).

Hmatatelné výsledky reformy jsou již značné. Od roku 2013 se Moldavsku podařilo výrazně přeorientovat vývoz. Více než 60 % příjmů z exportu dnes pochází ze zemí mimo Společenství nezávislých států. Přechod ke kvalitě byl v roce 2017 podpořen údaji o vývozu lahvového vína, jehož objem vzrostl o 6 %, ale hodnota se zvýšila o 24 %, zatímco v roce 2018 zaznamenal vývoz lahvového vína další růst o 15 % nad tříletý průměr.

Tato statistika prodeje, soutěžní medaile a mediální pokrytí - až 300 % mezi lety 2016 až 2018 - to vše pomohlo Moldavsku zařadit se mezi přední evropské vinařské země.

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Pidejte se k nm na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!



ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist