Startuje další ročník soutěže Vinařství roku
21. srpen 2023 České nápoje komentáře (0) 502 xRok se s rokem sešel a je tu opět prestižní oborová soutěž Vinařství roku 2023. Svaz vinařů ČR vyhlašuje již její 14. ročník a vstupuje do něj s novým generálním partnerem, jímž je e-shop s vínem "Umění vína". Do soutěže se mohou začít přihlašovat a být nominována vinařství v kategoriích malé, střední a velké. Jméno držitele titulu „Vinařství roku 2023 a Umění vína“ a další výsledky pak budou slavnostně vyhlášeny 25. ledna v prostorách Hvězdárny a planetária Brno.
Novinkou je kromě partnerství s e-shopem s vínem a obrazy Umění vína také úprava objemu produkce vína v kategorii velké vinařství. Jako velká tak nově budou zařazena vinařství už s produkcí větší než 200 tis. litrů za rok (v předešlých letech 250 tis. l/rok). Kategorie střední vinařství se tak mění na množství od 50.001 l/rok do 200 tis. l/rok a kategorie malé vinařství zůstává nadále s hodnotou do 50 tis. l/rok.
„Soutěž se snažíme neustále vylepšovat a zatraktivňovat nejenom pro milovníky vína, kteří ji sledují, ale samozřejmě také pro vinaře, kteří se jí účastní. Proto jsme v letošním roce přistoupili k snížení limitu produkce vína pro velká vinařství. Tím se otevřela možnost vstupu do této kategorie více subjektům a zdravě se tak zvýšila konkurence. Naopak beze změny zůstává úprava systému hodnocení na tři úrovně, kterou jsme zavedli v předešlém 13. ročníku a která se velmi osvědčila. V prvním kole tak opět provede hodnocení Porota Junior složená ze studentů Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Tím jsme docílili propojení soutěže s mladší generací, s budoucími vinaři a zástupci našeho oboru. Následovat bude hodnocení Poroty Senior a ve finále odborné komise,“ sděluje prezident Svazu vinařů ČR PhDr. Martin Chlad a dodává: „letos se pak celá soutěž ponese v duchu spojení vína a umění, které mají mnoho společného. Vinařství je řemeslo, ale zároveň umění. Víno, které vzniká je pak svého druhu artefakt, tedy také umění. Každý vinař dává své práci něco ze sebe, takže se zde dá mluvit o určitých uměleckých stylech atd. A přesně tyto myšlenky reprezentuje také náš nový generální partner Umění vína.“
Hlavní myšlenka soutěže zůstává pořád stejná a uspět může jedině vinařství, které přispívá celému oboru a posouvá dál moravské a české vinařství, nejenom dlouhodobě, ale významně také k danému roku.
„Vinařství roku je velmi prestižní projekt, kde nezáleží pouze na kvalitě vína, ale na celkové koncepci vinařství a přístupu k oboru jako takovému. Naším dlouhodobým cílem je prezentovat vinařství jako řemeslo, které může mít pro člověka stejnou hodnotu jako umění, pokud mu bude chtít porozumět. Stojí za ním také nadání, spousta nepovedených pokusů, individuální styl a vášeň. To vše se pak míchá do výsledného produktu, jenž svým obalem, vnitřkem i příběhem zanechává na svém konzumentovi dojem. To jsou hodnoty, které se soutěží sdílíme, a proto jsme velmi rádi, že můžeme být její součástí. Vinařům pak můžeme nabídnout velmi zajímavou spolupráci v prodeji vína, navíc provázání s uměním, které s vínem tvoří ideální pár,“ sdělil jednatel společnosti Umění vína Jozef Cerovský.
Tři kroky hodnocení
Samotné hodnocení soutěže Vinařství roku 2023 a Umění vína je stejně jako v loňské roce rozděleno do třech kroků.
- Nejprve provede hodnocení „Porota Junior“, složená ze 3 osob zaškoleného personálu z akademické sféry, tedy oborové univerzity, na místě přímo v přihlášených vinařství. Doplní technické parametry a objektivní kritéria do hodnotícího formuláře a současně pořídí video materiál ze třech oblastí (sklepního hospodářství, vinohradu, obchodu a marketingu), které bude sloužit jako podklad pro „Porotu Senior“.
- „Porota Senior“ je složená z devíti fundovaných odborníků (po třech z oblasti vinohradnictví, sklepního hospodářství a také marketingu a obchodu) a v druhém kroku hodnocení na základě podkladů z předešlého kroku a vlastního šetření také vyplní hodnotící formulář. Součtem bodů z obou kroků a formulářů se následně stanoví pořadí, a zúží se tak počet nominovaných na finálových devět – 3 malá vinařství (do 50.000 litrů/rok), 3 střední (50.001 – 200.000 litrů/rok) a 3 velké vinařství (nad 200.000 litrů/rok).
- V konečném třetím kroku posoudí již tradičně sedmičlenná odborná komise přímo v jednotlivých vinařstvích, do jaké míry naplňují finalisté stanovená soutěžní kritéria, a definitivně rozhodne o vítězích.
Celý proces hodnocení bude završen 25. ledna, kdy budou ve Hvězdárně a planetáriu Brno vyhlášeni vítězové ve třech soutěžních kategoriích a absolutní vítěz Vinařství roku 2023 a Umění vína. Uděleny ale budou i další ocenění - Enolog roku, cena mladému vinaři, enologovi s omezením věku do 40 let, Počin roku – pro osobnost nebo instituci, která se zasloužila o pozvednutí oboru vinohradnictví a vinařství v ČR, Cena prof. Viléma Krause, CSc. - pro významnou vinařskou osobnost za celoživotní přínos pro obor vinohradnictví nebo vinařství a také Cena studentů Zahradnické fakulty MENDELU – udělí ji vybranému vinařství grémium studentů a akademických pracovníků, jejichž základ tvoří osoby pověřené hodnocením prvního kroku na základě jejich návštěv vinařství. Toto ocenění má hlavně posílit motivaci studentů zapojit se do prestižní soutěže a také posílit provázání akademické půdy s praxí. Galavečer bude opět moderovat pan Marek Eben.
Vítězi titulu Vinařství roku se v minulosti stala vinařství Škrobák, Víno J. Stávek, Vinselekt Michlovský, Bohemia Sekt, Hana Mádlová, Znovín Znojmo, Château Valtice – Vinné sklepy Valtice, Zámecké vinařství Bzenec, Vican rodinné vinařství, Reisten, dvakrát vinařství Sonberk a v loňském roce vinařství Jindřicha Kadrnky.
Soutěž vyhlašuje a titul „Vinařství roku“ uděluje Svaz vinařů České republiky ve spolupráci s Národním vinařským centrem, za významné podpory Vinařského fondu ČR a Jihomoravského kraje. Akce je pořádána pod záštitou hejtmana Mgr. Jana Grolicha a primátorky statutárního města Brna JUDr. Markéty Vaňkové. Generálním a titulárním partnerem je nově Umění vína. Soutěž podporuje také Hvězdárna a planetárium Brno a Zahradnická fakulta Mendelovy univerzity v Brně.
Důležité termíny:
- 14. srpna 2023 – vyhlášení soutěže o titul Vinařství roku a Umění vína 2023
- 1. září-9. října 2023 – management návštěv, obhlídka přihlášených vinařství / „Porota Junior“
- 11. září 2023 – ukončení možností přihlášení a nominace
- 9.-16. října 2023 – vyhodnocení, příprava podkladů pro „Porotu Senior“, příprava videí
- 18.-31. října 2023 - hodnocení „Porota Senior“
- 1. listopadu 2023 - oznámení finálové devítky
- 26.-29. listopadu 2023 - hodnocení finalistů odbornou komisí
- 25. ledna 2024 - slavnostní vyhlášení vítězů moderované Markem Ebenem
Organizátor si vyhrazuje právo učinit změny v termínech a charakteru programu.
Zdroj: Tisková zpráva
Autor: České nápoje
[Nahoru ↑]
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!