Na jaké víno v březnu?
6. březen 2023 České nápoje komentáře (0) 440 xV březnu se to místy už zelená a voní jarem, ale zima se ještě nevzdává. Jaká vína vám v tomto období přijdou k chuti? Národní sommelierka Klára Kollárová při výběru ze stovky letošních nejlepších vín zohledňuje jak rytmus přírody, tak i naše svátky a tradice. Pojďme si představit vína, která souzní s přechodem zimy do jara, budou perfektním dárkem k MDŽ a také neopomeňme skutečnost, že březen je měsícem ryzlinku. Všechna tato vína jsou až do konce roku vystavena v Salonu vín ve Valticích, kde je můžete degustovat i zakoupit.
Březen, měsíc ryzlinku
Možná se poprvé dozvídáte, že také Ryzlink rýnský má svůj svátek. Mezinárodní den Ryzlinku připadá na 13. března (a to už od roku 1435!), ale vzhledem k jeho oblíbenosti se většinou jeho den slaví po celý březen. Tato odrůda se může pochlubit svou univerzálností a současně v sobě perfektně odráží osobitost místa původu. Vyznačuje se vyšší kyselinou, což zaručuje jeho lahodnou svěžest po řadu let. Samotný název odrůdy – Ryzlink rýnský – prozrazuje její původ, údolí řeky Rýn.
- Ryzlink rýnský 2021, pozdní sběr, suché, Sing Wine s.r.o.
(podoblast Velkopavlovická, Velké Bílovice, trať Dlouhá hora, 13 %)
„Kromě toho, že je březen měsícem ryzlinku, tento minerální a svěží kousek ze skvělého ročníku 2021 se hodí naprosto dokonale k mladé zelenině. Vyzkoušejte ho k mladé brokolici s jemnou vinnou omáčkou a opečenou slaninou. Právě kyselina ve víně se propojí s navinulou omáčkou. To samé víno použijte ideálně i při vaření,“ doporučuje národní sommelierka Klára Kollárová.
- Ryzlink rýnský, 2019, pozdní sběr, polosuché, Vladimír Tetur
(podoblast Velkopavlovická, Velké Bílovice, trať Široká hora, 12 %)
„Tento starší ryzlink je protiváhou předešlému a v měsíci březnu, který je této odrůdě zaslíbený, byste měli ochutnat i tento typ. Je plný a rozložitý, seriózní a v aroma se objevují nazrálé tóny kandovaných kdoulí s kontroverzním dotykem petroleje, který milovníky vína rozděluje. Doporučujeme oba ryzlinky degustovat vedle sebe – získáte velmi zajímavé srovnání dvou totálně odlišných vín,“ navrhuje národní sommelierka Klára Kollárová.
Víno, které prohřeje, aneb Když v březnu ještě mrzne
Březen - za kamna vlezem. Panská láska, ženská chuť a březnové počasí není stálé. Zima, kterou Tomáš nese, dlouho námi ještě třese. Svatý Josef naštípe dříví a Panna Maria zatopí. Březnové slunce má krátké ruce. Podobných pranostik bychom mohli najít ještě desítky. Březnové počasí je lehkou předzvěstí toho dubnového, pro nějž je typická naprostá proměnlivost. Pokud je venku ještě tuho, nezahřeje nás jenom rozpálený krb, ale také následující vína oceněná v prestižní soutěži Salon vín České republiky.
- Tramín červený 2021, výběr z hroznů, suché, Štěpán Maňák
(podoblast Slovácká, Žádovice, trať Fěruňk, 14,5 %)
„Tramín je krásně aromatický. Navíc když natrefíte na verzi v suché podobě, dá se nejen dobře pít, ale také vhodně snoubit s jídlem. A protože se v březnu často zahříváme pikantními asijskými chody, vězte, že právě k nim se suchý tramín hodí naprosto dokonale. Dále je to ideální společník k aromatickým sýrům,“ popisuje národní sommelierka Klára Kollárová.
- Zweigeltrebe, 2018, výběr z hroznů, suché, Vinařství Kněží hora s.r.o.
(podoblast Slovácká, Strážnice, trať Horní hory, 14 %)
„Konec zimy může překvapit zákeřným chladným počasím, a proto je potřeba myslet i na červené víno. Odrůda Zweigeltrebe dává vína, která jsou jasně čitelná a konzumenty oblíbená díky ovocnosti a měkčí tříslovině. Naše víno má navíc krásně čokoládový dozvuk, který zahřeje. Dozvuky zimy podtrhuje také sytě granátová barva,“ pokračuje národní sommelierka Klára Kollárová.
Lehkost prvních jarních dnů, kterou najdete i v těchto vínech
Pranostika vážící se k poslednímu březnovému dni tvrdí, že: O svaté Balbíně je už po zimě. Záblesky jara ovšem mohou prosvítat během celého měsíce. A s oteplením se mění také naše chutě. Potřebu dopřávat si hutné pokrmy a nápoje střídá touha spíše po něčem svěžím, čistém a lehkém. Takové charakteristiky samozřejmě najdete i mezi našimi kvalitními víny, poklady tuzemských vinic.
- Veltlínské zelené 2021, moravské zemské víno, suché, CHÂTEAU VALTICE - Vinné sklepy Valtice, a.s.
(podoblast Slovácká, Starý Poddvorov, trať Nové vinohrady, 13,5 %)
„Veltlín je odrůda, která nabízí lehká a radostná vína. Je tedy ideální k prvním jarním dnům. Tento je ze Slovácka a překvapí svou ovocnou, plnou chutí s dotekem citrusů a jablek,“ doporučuje národní sommelierka Klára Kollárová.
- Ryzlink vlašský 2021, pozdní sběr, suché, František Šťastný
(podoblast Mikulovská, Horní Věstonice, trať Pod Děvínem, 13,5 %)
„Bylinky a svěžest citrusových tónů ve vůni a chuti tohoto suchého minerálního vlašáku z Mikulovska jej předurčují k čerstvým salátům s mladými výhonky. Na mladou zeleninu plnou vitality se všichni určitě těšíme,“ navnazuje nás národní sommelierka Klára Kollárová.
MDŽ
Rudé či žluté karafiáty k Mezinárodnímu dni žen? Už dávno ne. I když samozřejmě platí, že proti gustu… Přestože máme tento svátek spojený se socialismem, kdy se oslavovaly mj. i budovatelské pracovnice, má kořeny v USA na počátku 20. století. V roce 1975 OSN označila za Mezinárodní den žen 8. března. S pádem režimu jsme u nás přestali tento „retro“ svátek slavit, nicméně v roce 2004 jsme se k němu opět vrátili. Vězte, že vaši blízkou ženu potěšíte nejen květinou, ale i lahví kvalitního moravského nebo českého vína.
- Tramín červený 2021, výběr z hroznů, polosladké, Vinařství Garčic
(podoblast Mikulovská, Pavlov, trať Stará hora, 13 %)
„Tohle je Tramín podle očekávaní všech - bohatý v aroma i chuti zaoblený zbytkovým cukrem a spoustou tropického ovoce. Dárek, kterým žádnou ženu neurazíte. Doporučujeme donést se žlutou růží,“ radí národní sommelierka Klára Kollárová.
Svěžest a nálada ovoce
Přestože ovocná chuť je obecně oblíbená díky své příjemné vůni a nakyslosti, preferujeme ji především v období jara a léta, kdy jsou teploty vyšší. A proto i naše chutě touží po něčem osvěžujícím. Ale přiznejme si – kdo by si nepochutnal na sklence vína s ovocnými tóny u vyhřátého krbu, nebo třeba během prvních březnových slunečních paprsků někde v parku či na louce? Pojďme si představit naše vína, z nichž ovoce přímo čiší.
- Rulandské bílé 2019, pozdní sběr, suché, Vinofol s.r.o.
(podoblast Mikulovská, Pavlov, trať Sahara, 14 %)
„Odrůda Rulandské bílé je bohužel někdy konzumenty opomíjena, ačkoliv vína z ní jsou mnohdy mnohem zajímavější než ta z Rulandského šedého. Chutnají skoro všem, protože mají nižší kyselinu a harmonickou chuť, která vyhovuje často i lidem preferující polosuchá vína. Toto má aroma zralých hrušek a broskví s nádechem exotického ovoce a sladkého koření. Chuť je elegantní a bohatá. V dlouhém a strukturovaném závěru najdeme sladké koření a dotek vanilky,“ popisuje národní sommelierka Klára Kollárová.
- Sauvignon 2021, výběr z hroznů, polosuché, Znovín Znojmo a.s.
(podoblast Znojemská, Petrovice, trať Kokusové hory, 12,5 %)
„Stýská-li se vám po čerstvém ovoci a teple, otevřete si tento znojemský Sauvignon. Je velmi typický s výrazným projevem angreštu a vyzrálého žlutého ovoce. V chuti je svěží jarní kyselina a příjemný zbytkový cukr,“ láká národní sommelierka Klára Kollárová.
- Hibernal, 2021, moravské zemské, polosladké, ZD Němčičky
(podoblast Velkopavlovická, Němčičky, trať Soudná, 13 %)
„Odrůda Hibernal a navíc v kategorii polosladkých vín je jasný bestseller. Intenzivní aroma čerstvě utržených červených pomerančů a nakyslé mučenky spolu s divokou ovocnou chutí se svěží limetkovou kyselinou zakončené sladkou tečkou z květového medu pohltí i nezkušené pijáky vín,“ doporučuje národní sommelierka Klára Kollárová.
Zdroj: Tisková zpráva
Autor: České nápoje
[Nahoru ↑]
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!