Čeští vinaři vyzývají k celoevropskému dialogu
31. leden 2024 České nápoje komentáře (0) 430 xČeské i evropské vinařství čelí celé řadě výzev a vidině nejisté budoucnosti. S jednotným trhem by měla být celá Evropa vnímána jako jeden celek, který má aktuální problémy řešit společně. Svaz vinařů se proto rozhodl otevřeným dopisem oslovit Evropskou komisi s žádostí o otevření dialogu o budoucnosti vinařství v rámci Evropské unie. S prosbou o podporu se obrátil rovněž na premiéra Petra Fialu.
„V letošním roce oslaví Česká republika 20 let od vstupu do Evropské unie. Na červen jsou zároveň naplánované volby do Evropského parlamentu. Jde o ideální čas, kdy lze bilancovat nad tím, jak si Česká republika stojí v rámci Evropské unie a jak se jí dařilo prosazovat její zájmy. Vstup do EU výrazně ovlivnil domácí vinařství, potažmo celé zemědělství,“ vysvětluje Martin Chlad, prezident Svazu vinařů České republiky. Zároveň dodává: „Všechny tuzemské vinařské organizace se jednoznačně shodují, že až se budou na jaře vést debaty o schopnosti prosazovat národní zájmy a otevírat celoevropská témata, může být vinařství jedním z názorných příkladů a také příležitostí pro české politiky dokázat voličům, že neumí být jen přikyvovači.“
Nejvíce teď českým vinařstvím rezonuje otázka zavedení spotřební daně na tichá vína. V ní je potřeba usilovat o hledání evropského řešení. „Ve vinařství platí extrémní protekcionismus a my se některými návrhy sami střílíme do nohy,“ zdůrazňuje Chlad. To ostatně potvrzují výsledky průzkumu mezi vinaři (viz níže).
V tomto kontextu jsou nutné další legislativní úpravy včetně zavedení systému evidence tržeb, aby se zabránilo rozmachu šedé ekonomiky, nebo minimální jednotkové ceny (MUP), o níž momentálně uvažuje například Francie. „V případě zavedení spotřební daně z tichého vína bychom byli jedinou vinařskou zemí Evropy, která takto postupuje. Nevidíme přitom důvod, proč by měl český zákazník platit za stejnou lahev o 30 Kč více, než kolik za ni zaplatí lidé v Rakousku, Německu nebo na Slovensku,“ uzavírá prezident Svazu vinařů.
U příležitosti 20. výročí vstupu do EU udělal Svaz vinařů průzkum mezi svými členy. Členství České republiky v EU vnímá pozitivně 80 % z nich. Z průzkumu však zároveň jasně vyplývá, že více než 90 % vinařů hodnotí schopnosti českých politiků prosazovat tuzemské zájmy jako velmi slabé.
Za největší přínosy spojené se vstupem do EU je považován volný pohyb zboží a přístup ke strukturálním fondům a novým technologiím. Mezi úskalí patří na druhé straně nejčastěji nárůst byrokracie a dovoz nekvalitních vín ze zahraničí. Valná většina, tedy 88 % dotázaných, pozoruje protekcionismus ze strany velkých vinařských zemí a všichni se zároveň shodnou, že by ve vinařských zemích EU měla platit jednotná pravidla pro zatížení spotřební daní.
Zdroj: Tisková zpráva
Autor: České nápoje
[Nahoru ↑]
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!