Pivní prodejna 2Reklama na ČeskéNápoje.cz

Vzkaz budoucím generacím byl uložen do Jubilejní brány

15. listopad 2018  České nápoje   komentáře (0)  1579 x

Připomínky letošních významných událostí a zejména pak ty, které spojují Plzeňský Prazdroj se stým výročím vzniku Československa, uchová pivovar budoucím generacím na speciálním místě - zástupci Prazdroje dnes vložili vybrané dokumenty ve speciální kovové pamětní schránce do pivovarské Jubilejní brány, která právě prochází restaurováním.

Vkládání schránky do Jubilejní brányVkládání schránky do Jubilejní brány

Brána je symbolem plzeňského pivovaru i jeho světového úspěchu a restaurátoři nyní dokončují její opravy, naskytla se tak příležitost právě teď uložit do ní dokumenty, které přiblíží současné dění v pivovaru i důležité milníky letošního roku. „Do schránky vkládáme dokumenty mapující aktivity Plzeňského Prazdroje, kterými se připojil k oslavám 100 let republiky, jako je aukční láhev Pilsner Urquell, speciální ležák První, který k oslavám uvařili prazdrojští sládci a Matuškové nebo výstava Prazdroj před 100 lety a dnes. Nechybí ani speciální fotografie zachycující průběh restaurování Jubilejní brány nebo etikety piv a dalších nápojů, které jsou v současné době v Prazdroji vyráběny,“ vysvětluje Václav Berka, emeritní vrchní sládek Plzeňského Prazdroje.

Unikátním svědectvím o dnešní době ale i o představách směřování pivovaru v budoucnu jsou také dopisy určené budoucím generacím. První je od generálního ředitele Plzeňského Prazdroje Granta Liversage a druhý od plzeňského biskupa Mons. Tomáše Holuba. Dle tradice obsahuje schránka také denní tisk ze dne, kdy je do brány vkládána. Materiály dnes do schránky osobně uložil Václav Berka, poté byla schránka zaletována kvůli ochraně před vlhkostí a následně vložena do vnitřního prostoru brány pod vrcholovým sousoším, který byl pro pamětní schránku zhotoven již při stavbě brány.

Jubilejní brána byla dokončena před 125 lety, a to u příležitosti padesátého výročí Měšťanského pivovaru v Plzni, při jejím dokončení do ní byla vložena schránka, která tam přetrvala až do roku 2000, kdy byla nahrazena novou. Ta původní je nyní uložena v Pivovarském muzeu. Schránka z roku 2000 čeká zatím na novou generaci, která ji bude moci otevřít. Aktuálně se tak v Jubilejní bráně nacházejí schránky dvě.

Plné znění vzkazu

Hezký den,

snažím se představit si Vás, jak si za desítky let poté, co byl tento dopis zapečetěn, čtete první řádky. Pak se podíváte na oblohu a už kvůli Vám doufám, že si řeknete, měl pravdu, je hezký den.

A teď přemýšlíte, kdože to měl pravdu a proč svůj dopis zazdil do brány plzeňského pivovaru. I to vyjasním. Protože rok 2018, kdy byla ikonická brána našeho pivovaru opravována, byl významný pro Českou republiku, Plzeňský Prazdroj i mě osobně. Pro mě listopad 2018 znamenal, že jsem více než rok ve funkci generálního ředitele Plzeňského Prazdroje a tedy i součástí inspirativního příběhu, který se začal psát už před 176 lety. Věřte, že je to pro mě velká čest.

Také pro plzeňský pivovar je rok 2018 významným. Je to první celý kalendářní rok, který naše společnost strávila jako součást skupiny Asahi. I proto jsme v létě tohoto roku investovali do zvýšení kapacity varny Plzeňského Prazdroje. Nejenže obliba našeho zlatého originálu stále roste u nás v srdci Evropy, ale také východní Asie se s podporou našeho nového vlastníka učí milovat pivo, které bylo vzorem ležákům na celém světě. Pevně věřím, že ve chvíli, kdy tento list čtete, je možné dát si v Pekingu či Šanghaji orosený Pilsner Urquell načepovaný na hladinku tak, jak to umí jen naši mistři výčepní. To by znamenalo, že se nám podařilo nejen přidat novou kapitolu do příběhu Plzeňského Prazdroje, ale zároveň kultivovat pivní kulturu na celém světě.

Není jen velkých plánů, jsou i malé – ale stejně odvážné a ambiciózní – plány. V roce 2018 se náš pivovar vydal na neznámou cestu, když poprvé v historii českého pivovarnictví spolupracoval s vybraným minipivovarem. Inspirováni odvahou lidí, kteří před 100 lety stáli u zrodu první republiky, naši sládci Vašek Berka a Lenka Straková ve spolupráci s Pivovarem Matuška uvařili speciální ležák PRVNÍ. Jeho název odkazoval nejen na vznik první republiky, ale právě také na první oficiální spolupráci velkého a malého pivovaru v oblasti řemeslných piv, kterou jsme – v době, kdy píšu tyto řádky – chtěli nadále rozvíjet a nadále pracovat na jedinečné pivní kultuře v srdci Evropy.

Významné výročí vzniku republiky jsme si připomněli ještě jednou, neboť bylo inspirací pro skláře, kteří v roce 2018 připravili pro Pilsner Urquell deset speciálních aukčních lahví určených do předvánoční dražby, jejíž výtěžek putuje na konto Paraple podporující lidi s úrazem míchy. Je to už sedmý rok dražby a já doufám, že stejně jako v roce minulém překonáme rekord a pomůžeme ještě více lidem. Rád bych věřil, že ve chvíli, kdy čtete tento dopis, jsou někde v hospodách či domácnostech stále vystavené aukční lahve Pilsner Urquell zdobené 100 fazetami a křišťálovou zátkou s trikolorou na počest 100 let republiky.

Píšu tyto řádky a snažím si představit, jak bude budoucnost Plzeňského Prazdroje, která je pro Vás přítomností, vypadat. Jestli se naplnily naše vize, které jsme si naplánovali a na kterých jsme začali pracovat. Přál bych si, aby i za sto let bylo pro lidi důležité setkávat se v hospodě nad půllitrem skvěle načepovaného piva tak, jak to má česká společnost po dlouhá léta ve zvyku.
Nad pivem, které je provází už od nepaměti a je nedílnou součástí jejich diskuzí, oslav, nebo „jen“ nápojem k zahnání žízně. My k tomu můžeme přispět nejen tím, že budeme nadále vybírat nejlepší suroviny a budeme vařit pivo podle tradičních receptur, ale i tím, že budeme pomáhat hostinským zlepšovat jejich řemeslo. Proto dnes vynakládáme hodně energie i peněz do programů, které je mají školit, jak správně pivo ošetřovat a čepovat, nebo jim radit, co vylepšit přímo v jejich hospodě. Pevně věřím, že naše snažení přiláká do restaurací a hospod ještě víc lidí.

Každá doba s sebou nese velké změny i výzvy, nedělám si iluze, že tento pocit Vy v budoucnu nemáte. My dnes stále více řešíme automatizaci a robotizaci výrobních postupů, které nám pomáhají zjednodušit a zrychlit některé činnosti. Přesto si uvědomujeme, že bez schopných lidí by to nešlo. Lidí, kteří dokážou pivo uvařit, prodat ho a budovat dobré vztahy s našimi partnery, zákazníky. Těm se snažíme vycházet vstříc a upravovat logistiku, rychlost dodání, balení i škálu našich produktů. Abychom uspokojili jejich přání, ale ve výsledku především přání našich koncových spotřebitelů. Jejich chutě se totiž v posledních letech výrazně změnily. Dlouholetý důraz na výčepní pivo, tedy desítky, se přesouvá k tak zvaným prémiovým pivům. Stále více lidí si chce vychutnat silnější piva, nebo taková, která jsou něčím speciální. A v tom vidím budoucnost. I proto kromě tradiční výroby našich zavedených značek zkoušíme každý měsíc jeden speciál, který obohacuje a zpestřuje spotřebitelům jejich pivní zážitky. Ale vlastně nejen ty pivní, protože Plzeňský Prazdroj už dávno není jen o pivu. Náš Birell se stal synonymem pro kategorii nealkoholických piv včetně těch ochucených. Před několika lety jsme naučili pít Čechy cidery a s různými variantami našeho Kingswoodu slavíme stále velké úspěchy. To nás žene dál vstříc dalším výzvám v dalších nápojových kategoriích. Kam až jsme se asi ve vaší době dostali?

Mám ale i lokální přání. Chtěl bych, abychom i nadále zůstali dobrým sousedem pro obyvatele z okolí našich pivovarů. Abychom se starali o to, jak zlepšit jejich okolí a život v Plzni, Velkých Popovicích, Nošovicích a dalších městech, kde podnikáme a budeme podnikat. Abychom podporovali společenské a kulturní aktivity a stále pečovali o historické dědictví, které v pivovarech a jejich okolí máme a které jsme si jen propůjčili od Vás, budoucí generace. Tato regionální spolupráce a pomoc zapadá do celkové mozaiky našeho odpovědného chování, ať už ve vztahu k přírodě, lidem, ekologii či historii. Doufám, že z této cesty nesejdeme ani po mnoha letech a Vy naše úsilí oceníte.

Přeji si, abyste Vy v daleké budoucnosti zažívali po všech stránkách opravdu hezké dny a aby naše piva a další nápoje dělaly hezké dny všem lidem, kteří je ochutnají. A to nejen v České republice, ale i po celém světě. Pokud se toto jednoduché přání naplnilo, znamená to, že naše práce, která navázala na práci našich předků, měla pokračování s vidinou jasného cíle – udržet kvalitu našich plzeňských piv a zvýšit jejich světový věhlas.

Grant Liversage

generální ředitel Plzeňského Prazdroje

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Pidejte se k nm na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!



ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist