Reklama na ČeskéNápoje.czPivní prodejna 2

Do Síně slávy budou uvedeni Václav Berka a Miroslav Koutek

23. září 2024  České nápoje   komentáře (0)  407 x

Do Síně slávy českého pivovarnictví a sladařství budou i letos uvedeny dvě osobnosti nesmazatelně spojené s českým pivem. Ocenění se dočká emeritní vrchní sládek Václav Berka z pivovaru Plzeňský Prazdroj a sladovník, pedagog a propagátor pivovarnictví Miroslav Koutek z Pivovaru Litovel. Zároveň po čtyřech letech opět dojde k udělení Čestné plakety F. O. Poupěte. Tu tentokrát získá vedoucí kolektivu autorů Chmelařské ročenky Michal Kovařík a kolektiv autorů Ječmenářské ročenky.

Do Síně slávy budou uvedeni Václav Berka a Miroslav KoutekDo Síně slávy budou uvedeni Václav Berka a Miroslav Koutek

Letošní ocenění za celoživotní přínos pivovarnickému, sladařskému, chmelařskému a pěstitelskému oboru patří sládkům. Oceněni budou dva muži, kteří patří k české pivovarnické špičce a přímo v pivovarech i mimo ně se významně podíleli na rozvoji kvality výroby piva od přelomu sedmdesátých a osmdesátých let minulého století. Ocenění, které Český svaz pivovarů a sladoven uděluje od roku 2002, odměňuje znalosti, schopnosti a pracovitost odborníků, kteří svou činností přispěli k rozvoji oboru pivovarnictví i obohacení české pivní kultury. Vedle toho budou oceněny kolektivy autorů dvou ročenek – Chmelařské a Ječmenářské, významných publikací pro tuzemské chmelaře, sladaře a ječmenáře, a to Čestnou plaketou Františka Ondřeje Poupěte.

Václav Berka patří k nejzkušenějším sládkům v zemi. Od roku 1980 prošel řadou pracovních pozic v Plzeňském Prazdroji včetně technologa, sklepmistra, sládka, ředitele pivovaru Gambrinus a hlavního sládka Prazdroje. V roce 2005 založil tým obchodních sládků, který se stará o kvalitu piva na trhu a prosazuje správnou péči o čepované pivo plzeňského typu. Od roku 2018 je emeritním vrchním sládkem a nadále pečuje o kvalitu piva Pilsner Urquell v Čechách i v zahraničí.

Miroslav Koutek taktéž patří k pivovarnické elitě a svých zkušeností mimo pivovary využívá i v pedagogice a propagátorství řemesla. Už v 25 letech se stal sládkem pivovaru Litovel a výrazně přispěl k zvýšení kvality zdejšího piva. Později zde dlouhá léta působil jako ředitel, na SOŠ v Litovli se podílel na znovuotevření tříletého učebního oboru Potravinář – pivovarník – sladovník a dodnes se podílí na praktické výuce. Založil také vůbec první muzejní expozici pivovarnictví na Moravě a ve Slezsku, pivovarnictví propaguje v televizních pořadech, podílel se na několika knihách s pivní tématikou a o pivu píše i v tisku.

Po čtyřech letech dojde k udělení Čestné plakety Františka Ondřeje Poupěte, oceňující přínos tuzemskému pivovarství, sladařství a návazným odvětvím v podnikatelské a ekonomické sféře. Získá ji Ing. Michal Kovařík, vedoucí autorského kolektivu Chmelařské ročenky. Ta vychází od roku 2000 a pan Ing. Kovařík ji autorsky vede už od roku 2011. Chmelařská ročenka každoročně přináší zájemcům o pěstitelství chmele ucelené informace a poznatky o aktuálních tématech, fungování institucí, historii chmelařství nebo kalendárium celého roku.

Plaketou bude rovněž oceněn kolektiv autorů Ječmenářské ročenky, v současnosti tvořený zástupci brněnského pracoviště Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského ve složení Ing. Vratislav Psota, CSc., Ing. Markéta Garčárová a Ing. Sylvie Běláková, Ph.D. Ječmenářská ročenka taktéž vychází od přelomu tisícletí, konkrétně od roku 1999 a přináší nepostradatelné poznatky a aktuality z oblasti ječmenářství a sladařství

Ing. Václav Berka (*1956) vystudoval střední chemicko-technologickou školu a Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze na katedře kvasné chemie. Patří přitom do rodiny Berků, spojené s historií Plzeňského Prazdroje, jako zástupce třetí generace, a i on s pivovarem spojil celý život. V Prazdroji uvařil svou vůbec první várku plzeňského piva, a to už během brigády ve svých 15 letech. Od roku 1980 zde působí jako zaměstnanec. Původně v pozici technologa, postupně ale zastával i role sklepmistra a sládka a manažerské zkušenosti piloval jako ředitel pivovaru Gambrinus. Později se stal hlavním sládkem Plzeňského Prazdroje a zkušenosti zúročil jako manažer pivovaru. V roce 2005 založil tým obchodních sládků zaměřující se na kvalitu čepovaného piva. Zároveň byl v této době členem dozorčí rady v Plzeňském Prazdroji a členem předsednictva ČSPS. Jako starší obchodní sládek cestoval po tuzemsku i celém světě a prosazoval historii, výrobu, chuťové vlastnosti a péči o pivo plzeňského typu, přičemž pravidelně kontroloval kvalitu piva v podnicích napříč Českem i jinými zeměmi. Jeho významnou a dlouholetou práci na fungování pivovaru oceňuje současná pozice emeritního vrchního sládka. Václav Berka byl v roce 2018 oceněn Historickou pečetí města Plzně a v roce 2022 Řádem svazu českých pěstitelů chmele II. stupně.

Miroslav Koutek (*1956) pochází z Olomouce, svůj profesní a pivovarský život ale spojil s nedalekou Litovlí. Vzdělání dokončil na SPŠPT Podskalská v Praze v oboru pivovarnictví, v roce 1976 se po studiích do Litovle vrátil, ve zdejším pivovaru se stal mistrem výroby a po nucené pauze v základní vojenské službě se vrátil do pozice sladmistra.

Sládkem pivovaru Litovel se stal už v roce 1982, ve 25 letech a působil v této roli třináct let. Během nich se výrazně zasadil o zvýšení kvality produkovaného piva, které slavilo úspěch na celostátních anonymních degustacích a věnoval se i estetickým řešením výrobních středisek s ohledem na historii a tradice pivovaru a pivovarnictví. Od roku 1992 vedle role sládka zastával i pozici ředitele pivovaru, kterou zastával 19 let. Během jeho působení se do pivovaru významně investovalo.

Koutek se celou profesní kariéru významně zasazuje o začleňování mladých pivovarníků do praxe. Tuto cestu prosazoval jako ředitel pivovaru a v roce 2013 inicioval a spolupodílel se na znovuotevření tříletého učebního oboru Výrobce potravin: Pivovarník – Sladovník na SOŠ v Litovli, který nefungoval dlouhých 40 let. Na výchově pivovarské mládeže se podílí i prakticky ve výuce a jako zkoušející, přičemž je výuka úzce spjata přímo s litovelským pivovarem. O budoucnost oboru se Koutek stará i skrze propagaci pivovarnictví v televizních pořadech (Toulavá kamera, Gejzír, DVTV, Pivní putování, Má vlast), podílí se na vydávání knih s pivní tématikou (Hanácká sága, Josefův pivovar, Silný jako Frištenský) a historii i současnosti pivovarů se věnuje v tisku. O kulturní kontext pivovarnictví se zasadil i jako zakladatel tradice koncertů vážné hudby v litovelské varně a podílel se také na zrodu hudebního festivalu Litovelský otvírák.

V současnosti působí jako emeritní sládek společnosti Pivovary CZ Group, a.s., a dále se zasazuje o rozvoj kvality a prestiže českého pivovarnictví jak ze strany personální, tak technologické a kulturní.

Zdroj: Tisková zpráva

[Nahoru ↑]

Pidejte se k nm na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!



ČeskéNápoje.cz

Vše co chcete vědět o nápojích, nejen, v České republice...


Magazín ČeskéNápoje.cz je součástí webů skupiny PIVNÍ|INFO
Všechna práva vyhrazena.
Diskusní příspěvky vyjadřují názory čtenářů a redakce ČeskýchNápojů.cz za ně nenese žádnou právní odpovědnost.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
ČeskéNápoje.cz na Facebooku


Redakce ČeskéNápoje.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!

TOPlist