V Chicagu se připravují České pivní slavnosti
23. duben 2017 České nápoje komentáře (0) 2058 xV Chicagu vzniká nová tradice výročních Českých pivních slavností. Třetí ročník se uskuteční ve dnech 27. dubna – 3. května 2017 a měl by být dosud největší. Festivalu se účastní značky Bernard, BrouCzech (Pivovar Nová Paka), Budějovický Budvar, Plzeňský Prazdroj a Praga společně s firmami R. Jelínek, Becherovka a Mattoni.
V rámci festivalu vystoupí řada hudebních skupin nejrůznější žánrů, včetně rock & pop, world music, country & folk a také polky. Hlavním hudebním hostem z ČR bude skupina Plavci s Janem Vančurou, který v Chicagu vystoupí v rámci turné ke svým 70. narozeninám. Festival bude probíhat na několika místech, v centru Chicaga v restauracích BOHO – Bohemian House a Ambassador Public House a také na předměstí v historické budově Sokola Tábor, který v loňském roce oslavil 150. výročí založení.
Češi přicházeli do oblasti Chicaga od poloviny 19. století a zanechali zde výraznou stopu. Mezi nejvýraznější krajanské osobnosti zde patří chicagský starosta Anton Cermak, illinoiský guvernér Otto Kerner, zakladatel McDonald’s Ray Kroc, herečka Kim Novak, astronauté Jim Lovell a Eugene Cernan, sochař Albín Polášek, rocker Jim Peterik a mnozí další. Není divu, že Češi, kteří sem přicházeli, nezapomněli na svou slavnou tradici ve výrobě piva.
„Slavná česká historie v Chicagu zahrnuje také zajímavou pivní kapitolu,“ říká generální konzul ČR v Chicagu Bořek Lizec. Dodává, že v Chicagu vznikly dva významné české pivovary: Plzeňský pivovar a Pivovar Atlas. Park Plzeňského pivovaru ve čtvrti Plzeň byl po desetiletí významným centrem českého společenského, kulturního a dokonce politického života. V roce 1914 se tady uskutečnila jedna z prvních výrazných demonstrací za československou nezávislost. Akce byla svolána v reakci na vyhlášení války Srbsku Rakouskem Uherskem a vyzvala všechny Čechy k odmítnutí branné povinnosti, případně zběhnutí na srbskou stranu. Sokolové tehdy s pomocí živé pyramidy sňali dvouhlavou habsburskou orlici, která byla následně pošlapána postupně přicházejícími krajany seřazenými do zástupu.
Zajímavou vazbu na veřejný život má také Pivovar Atlas. Jeho majitel, český imigrant a vlastenec Karel Vopička byl v roce 1913 jmenován prezidentem Woodrow Wilsonem velvyslancem Spojených států v Rumunsku, Bulharsku a Srbsku. Ve funkci působil celkem šest let, mj. po dobu trvání první světové války. Alfons Mucha při svém pobytu v Chicagu pomohl třetímu českému producentu piva, Josefu Trinerovi. Ten kromě piva Prior vyráběl ve dvou svých továrnách ve čtvrti Plzeň i další nápoje. Alfons Mucha vytvořil dva plakáty propagující jeho tonic a hořké víno. Alfons Mucha již v té době nepřijímal reklamní zakázky, ale svému krajanovi pomoc neodmítl.
České pivní slavnosti v Chicagu organizuje Generální konzulát ČR v Chicagu a Chicagoland Czech - American Community Center ve spolupráci s Pražským výborem Chicago Sister Cities International, restauracemi BOHO – Bohemian House a Ambassador Public House, Sokolem Tábor, Sokolem Spirit, Sokolem Stickney, Divadlem Bohemia, cestovní kanceláří Bohemian Wings, chicagskou pobočkou Česko – Severoamerické obchodní komory a dalšími chicagskými, česko-americkými organizacemi. Polské aerolinie LOT jsou oficiálním dopravcem festivalu.
Další informace: www.mzv.cz/chicago/en/beerfest
Zdroj: Tisková zpráva
Autor: České nápoje
[Nahoru ↑]
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!